24.10.2014 21:01
Funkce hry ve vyučovací hodině
Kdy a proč ji použít?
1. Iniciace – vzbudit zájem
Když nás čeká nový tematický celek nebo učivo, tak chceme: připomenout to, co už žáci umí a na co potřebujeme navázat, nastínit naše cíle a především vzbudit zájem žáků o novou látku – motivovat!
A právě to dokáže vhodně zvolená hra. Žáci musí vzpomínat, mobilizovat své dosavadní vědomosti a zároveň můžou narazit na nějaký problém, díky kterému sami začnou cítit potřebu něco nového se naučit. Každé jak? a proč?, které při hře zazní připraví půdu pro nové učivo.
Pedagogika by se měla inspirovat ekonomií, ve které platí svatý zákon nabídky a poptávky. Jak můžeme žákům něco úspěšně „prodat“, když zatím ani neví, že něco takového potřebují? Je rozdíl učit se čísla nad 100 protože jsou právě na řadě v učebnici anebo proto, že je potřebujete v Timeline ;-)
2. Drilování
Jednou vyčasovat nepravidelné sloveso s celou třídou je fajn, ale zdaleka to nestačí k tomu, aby ho všichni uměli vyčasovat i o půlnoci. Proč asi dokážeme automaticky a rychle počítat malou násobilku? Hold, pracně jsme ji nadrilovali.
My dobře víme, že bez drilování se neobejdeme, ale většina žáků pro dril moc nehoří. Proč? JE TO NUDA!! A přitom stačí jedna kostka nebo pár kartiček a hned je to jiná báseň ;-)
3. Řešení nových problémů
Žák dokáže, že si učivo opravdu osvojil, když ho dokáže svobodně použít v jiné situaci než v té, ve které se ho naučil. Hra je jednoduše nová situace ve třídě. Žáci se vyjadřují spontánněji a tolik se nekontrolují. Slovíčka nebo pravidla, která se naučili, použijí jinak, nově a kreativně.
4. Orientační hodnocení
Pozor, mluvím o orientačním hodnocení, v žádném případě ne o známkách. Jestli žáci ví, že na konci hry dostanou známku, cítí ten tlak a hra už není hrou.
Často si jen potřebujeme ověřit, jestli žáci všechno pochopili, jestli se naučili slovíčka, jestli je náš postup efektivní... Nepotřebujeme nutně rozdávat známky. Jenže jakmile už rozdáte písemku, nemůžete říct "Za to nebude známka, to jej jen pro orientaci." Kdo by ji pak psal?
Hra je dokonalou zpětnou vazbou jak pro učitele, tak pro samotné žáky.
A tak příště když budete chtít dát bleskovku na oblečení, udělejte radši ve třídě módní prohlídku ;-)
---
Takže ještě jednou: FUNKCE HRY = Motivace, dril, fixace, evaluace.